21:28

CZYM WARTO KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE PERFUM?

  


Być może znacie film Pachnidło? Tak, to on zainspirował mnie to stworzenia dzisiejszego wpisu, ponieważ nie tylko przedstawia historię niezwykłego chłopaka o nadzwyczajnym węchu, ale także pokazuje jak ważne są proporcje przy produkcji perfum. Perfumy należy wybierać dobrze, ponieważ część z nas jest właśnie zapamiętywana przez to, jak pachnie. Czym warto kierować się przy wyborze perfum? Pozwólcie, że Wam odpowiem. :) 

JAK OCENIAĆ PERFUMY? 

Każdy zapach składa się z trzech podstawowych elementów - nut zapachowych. Jest to zbiór woni rozwijających się w trakcie kontaktu ze skórą w których skład wchodzą:

1. NUTA GŁOWY - jest to pierwsza nuta, którą czujemy zaraz po otwarciu flakoniku. Ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ jest pierwszym odczuciem klienta i to zazwyczaj na jej postawie decydujemy się, czy kupić dany perfum. Wyczuwamy ją na skórze przez kilkanaście minut do pół godziny.

2. NUTA SERCA - kolejna z nut, którą poczujemy po około 10 minutach od momentu otwarcia perfum. Jest połączeniem dwóch pozostałych nut, ale również stanowi ich świetne połączenie. Decyduje o charakterze zapachu. Jej zapach utrzymuje się na skórze do dwóch godzin. 

3. NUTA BAZY - możemy ją poczuć po 20 minutach, jest ostatnią z nut perfum o niewielkiej intensywności. Jest odpowiedzialna za trwałość perfum a jej zapach możemy poczuć od kilku do nawet kilkunastu godzin. 

Dzięki poznaniu nut naszego perfumu możemy dowiedzieć się jakiego zapachu się spodziewać. Jest to niezwykle ważne jeśli zamawiasz perfumy przez internet. Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy poznać prawdziwą woń naszych perfum musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie mają jednego, stałego zapachu, Cały czas się zmeniają, ewoluują. 

RODZAJE ZAPACHÓW : 

Zanim zaczniemy oceniać poszczególne perfumy i szukać tego odpowiedniego warto poznać ich rodzaje. Perfumy bowiem klasyfikowane są w kilku poszczególnych grupach :
 • zapachy kwiatowe - to delikatne aromaty wiodące poszczególym zapachem kwiatu 
 • zapachy szyprowe - są bardzo ciężkie 
 • zapachy cytrusowe - są bardzo orzeźwiające 
 • zapachy orientalne - zawierają aromaty korzenne

DOSTOSUJ PERFUM DO TYPU SKÓRY : 

Warto wiedzieć, że nuta głowy na każdej skórze pachnie tak samo. Nuty serca i bazy rozwijają się, dlatego powszechnie wiadomo, że perfum na każdej skórze pachnie inaczej, ponieważ mamy inne PH skóry. Gdy mamy skórę suchą musimy uważać na perfumy z większą zawartością alkoholu. Zapach perfum najdłużej utrzymuje się na skórze tłustej. Warto jednak pamiętać, że na takiej skórze zapach będzie intensywniejszy, dlatego lepiej zrezygnować z mocniejszych perfum. 

ODPOWIEDNIE DOPASOWANIE ZAPACHU : 

Idealne perfumy powinniśmy dopasowywać nie tylko do pory dnia i okazji, ale także do naszego charakteru. Nie warto wybierąc perfum niezgodnych z naszym usposobieniem, ponieważ będą nas drażnić. Wraz ze zmeniającymi się porami roku warto również zmieniać zapachy - zimą wybieraj perfumy o zapachach orientalnych, ciężkich i rozgrzewających, natomiast latem decydujmy się na zapachy lekkie, kwiatowe, cytrusowe, świeże. 

PERFUMY, WODA PERFUMOWANA CZY WODA TOALETOWA? 

Pewnie wielu z Was zastanawia się nad różnicą. Polega ona na procentowej zawartości olejków zapachowych, które są odpowiedzialne za intensywność i trwałość zapachu na skórze. 

PERFUMY - zawierają od 20 do 30 % olejków zapachowych. Są najintensywniejsze i najtrwalsze. 

WODA PERFUMOWANA - zawiera od 10 do 20 % olejków zapachowych. Zazwyczaj jest tańsza od perfum ale i mniej trwalsza. 

WODA TOALETOWA - zawiera od 5 do 10 % olejków w składzie. Najmniej intensywna, ale za to najbardziej popularna we wszystkich drogeriach.


Wybór perfum nie jest łatwy jednak mam nadzieję, że Wam pomogłam. Jeśli nadal poszukujecie tego jedynego warto wybrać się po perfum rano, ponieważ wtedy nasze zmysły są najbardziej wyostrzone. Nie kierujcie się tylko i wyłącznie marką lub opiniami najlepszej koleżanki, ponieważ każdy lubi co innego. :) 


4 komentarze:

 1. Nie zgadzam się z tym, że perfumy należy dobierać do pory roku. Moja mama nosiła jeden ukochany zapach zawsze, przez okrągły rok, zarówno do pracy jak i na imprezy czy bale i była po nim rozpoznawana. To był jej zapach. Sama nie mam tylko jednego zapachu, używam różnych kompozycji, ale mam jeden ukochany zapach, moją miłość od pierwszego powąchania, Tresor od Lancome. Są dość ciężkie, ale najczęściej dobieram zapach do nastroju, a nie pory roku czy pogody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od upodobań :) Ja również używam wielu kompozycji zapachowych i jestem rozpoznawana zazwyczaj przez mocne lub słodkie perfumy. Przyznam szczerze, że nie mogłabym nosić latem cięższych zapachów bo po prostu byłoby to dla mnie uciążliwe. Wolę wybrać jakiś kwiatowy-owocowy zapach który doskonale dopełni słoneczne chwile, dlatego rok temu zbawieniem były dla mnie mgiełki zapachowe z Hebe od Jacques Battini :)

   Usuń
 2. Versace ze zdjęcia to zdecydowanie mój zapach :) zapraszam do siebie, obserwuje :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz komentarz :) Postaram się odwdzięczyć tym samym!

Copyright © 2016 COSMETIC INNOCENT , Blogger