21:34

DLACZEGO WARTO ODSTAWIĆ CUKIER?

  Znalezione obrazy dla zapytania cukier

Rok temu postanowiłam drastycznie ograniczyć ilość cukru spożywanego codziennie. Wszystko za sprawą artykułu, który przeczytałam w sieci. Muszę przyznać, że wtedy nawet nie zdawałam sobie sprawy, że nie dość, że cukier możemy znaleźć w prawie wszystkich produktach, to jeszcze dostarczamy jego ogromną ilość do naszego organizmu poprzez słodzenie kawy czy herbaty, słodkie batoniki, ciasto, czekoladę. Brzmi strasznie?

Postanowiłam przedstawić Wam 20 powodów, dla których warto ograniczyć lub zupełnie odstawić cukier :

1. PRZYCZYNIA SIĘ DO OTYŁOŚCI - tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Im więcej jesz słodkiego, tym więcej tyjesz, niestety.

2. ODŻYWIA PASOŻYTY I GUZY - które znajdują się wewnątrz ludzkiego organizmu. Cukier stanowi dla nich doskonałą pożywkę. 

3. MOŻE POWODOWAĆ NAGŁE PODNIESIENIE SIĘ POZIOMU ADRENALINY - co może być przyczyną nadpobudliwości, niepokoju, problemu z koncentracją.

4. PODKRĘCA METABOLIZM GUZÓW ZŁOŚLIWYCH - czyli nowotworów. Aby dowieść istnienia komórek rakowych w organiźmie, poszukuje się w nich obszarów, które pochłaniają najwięcej glukozy ( cukru).

5. WPŁYWA ŹLE NA CERĘ - cukier jest przyjacielem trądziku oraz sprawia, że szybciej pojawiają się zmarszczki, zmieniając strukturę kolagenu. 

6. NADMIAR CUKRU SPRZYJA ROZWOJOWI CUKRZYCY  -warto pamiętać, że spożywając coś słodkiego, w naszym organiźmie gwałtownie rośnie poziom cukru - co daje efekt pobudzenia na około godzinę. Później poziom ten gwałtownie spada, co powoduje, że czujemy się ospali i ponownie sięgamy po ciastko lub czekoladę. Zamknięte koło, prawda?

7. NIE ZAWIERA BŁONNIKA - potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania jelit. Nadmiar cukru powoduje zaparcia.

8. PRZECIĄŻA TRZUSTKĘ - która zmuszona do nadmiernego wydzielania insuliny staje się niezdrowo powiększona. To samo dzieje się z wątrobą.

9. PUSTA, NADMIAROWA ENERGIA - której nasz organizm zazwyczaj nie potrzebuje. Jej nadmiar odkładany jest potem w postaci tłuszczu.

10. ZAKWASZA ORGANIZM - spożywanie rafinowanych cukrów prowadzi do nadmiernego zakwaszenia tkanek i zaburza równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

11. MOŻE PROWADZIĆ DO OSTEOPOROZY

12. OSŁABIA ZĘBY I MOŻE POWODOWAĆ PRÓCHNICĘ

13. OSŁABIA SERCE - cukier jest jednym ze sprawców chorób tego narządu poprzez osłabienie wchłaniania potasu i magnezu, niezbędnych do funkcjonowania serca.

14. UZALEŻNIA - naukowcy twierdzą, że cukier potrafi tak samo uzależniać jak narkotyki, tylko w mniejszym stopniu. Osoby, które postanowiły odstawić cukier z dnia na dzień opisywały nagłą ochotę na słodkie, zanik świadomości. Zupełnie jak w przypadku uzależnienia - natychmiast odczuwamy, że musimy ogranizmowi dostraczyć pewną substancję.

15. ŹLE WPŁYWA NA FUNKCJONOWANIE MÓZGU - powoduje senność, zamącenie, drastyczny spadek naszej zdolności oceniania oraz zapamiętywania 

16. USZKADZA UKŁAD ODPORNOŚCIOWY - przez co częściej chorujemy oraz mamy obniżoną reakcję obronną na infekcje bakteryjne

17. PRZYSPIESZA STARZENIE SIĘ ORGANIZMU - spożywanie cukru nagatywnie wpływa na każdy organ, co może powodować przedwczesne starzenie się  

18. MOŻE PODWYŻSZAĆ CHOLESTEROL - oraz stężenie trójglicerydów

19. MOŻE POWODOWAĆ USZKODZENIE NEREK 

20. OSŁABIA WZROK 

Warto pamiętać, że nie można drastycznie odstawić cukru z dnia na dzień, ponieważ wpłynie to negatywnie na nasz ogranizm i sprawi, że nie będziemy potrafili się skupić, mogą dokuczać nam silne bóle głowy. Trzeba to robić powoli i systematycznie np. zamiast trzech łyżeczek cukru osłódź dwie, po tygodniu jedną, słodycze staraj się zastąpić owocami. Dzięki temu nie odczujesz negatywnych skutków odstawienia, a sam po pewnym czasie zobaczysz efekty, nie tylko na wadze, ale także w samopoczuciu. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz komentarz :) Postaram się odwdzięczyć tym samym!

Copyright © 2016 COSMETIC INNOCENT , Blogger