19:08

ZIELONA HERBATA - WADY I ZALETY

  Znalezione obrazy dla zapytania zielona herbata


Zielona herbata jest uznawana za jeden z najzdrowszych napojów. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Wiesz jakie właściowości skrywa zielona herbata i jak wpływa na nasz ogarnizm? Picie tego rodzaju herbaty ma wiele korzyści, ale warto również wiedzieć o skutkach ubocznych, o których rzadko się wspomina.

Zacznijmy od zalet :

1. ZAPOBIEGA NOWOTWOROM - to zasługa bardzo silnych przeciwutleniaczy, które chronią nasze DNA i usuwają szkodliwe dla naszego organizmu wolne rodniki. Ponadto napar z zielonej herbaty chroni nasze komórki przed niechcianymi procesami utleniania, zwiększając ich odporność. 

2. WSPOMAGA ODCHUDZANIE - przyspiesza metabolizm, usuwając przy tym zbędne produkty przemiany materii.

3. OBNIŻA CIŚNIENIE KRWI - poprawia przy tym krążenie, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca 

4. PRZECIWDZIAŁA ZAKRZEPOM KRWI - to dzięki zawartym w zielonej herabacie flawonoidom, które wzmacniają nasze naczynia krwionośne. 

5. POPRAWIA SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ - dzięki dużej zawartości teiny w składzie. Świerzy napar (parzony do 3 minut) pobudza i orzeźwia, zwiększając przy tym zdolności umysłowe i fizyczne organizmu. Herbata parzona dłużej redukuje stres, działa odpręzająco. Regualne spożycie zapobiega depresjii, chroni również mózg przed róznymi formami demencji starczej. 

Przekonałam Was do picia tego naparu? :) Zatem dowiedzcie się, na co uważać :

1. PRZYCZYNIA SIĘ DO ANEMII - zielona herbata zwiększa ryzyko anemii, poprzez zawarte w jej składzie polifenole. Zbyt duża ilość polifenoli w naszym organiźmie, zamiast oczyścić i  odmłodzić nasz ogarnizm, naraża go na anemie i niedotlenienie komórek. 

2. NEGATYWNIE WPŁYWA NA ROZWÓJ PŁODU - kobiety w ciązy powinny ograniczyć spożywanie zielonej herbaty do dwóch filiżanek dziennie, ponieważ istnieje ryzyko, że dziecko urodzi się z rozszczepem kręgosłupa lub zaburzeniami układu nerwowego. Nadmierne spożycie kofeiny, która jest zawarta w zielonej herbacie, może być przyczyną poronienia. 

3. TWORZY OSAD NAZĘBNY - nadmierne picie zielonej herbaty przyczynia się do tworzenia osadu nazębnego, bardziej niż kawa i papierosy. 

4. MOŻE POWODOWAĆ OSTEOPOROZĘ - główną przyczyną tej choroby jest niedobór wapnia, przez który zmniejsza się wytrzymałość kości. Zielona herbata wypłukuje ten pierwiastek z organizmu, dlatego staje się on bardziej podatny na wystąpienie osteoporozy. 

5. WCHODZI W INTERAKCJE W LEKAMI - zachowajcie ostrożność, jeśli popijacie leki zieloną herbatą zwłaszcza, jeśli są to leki pobudzające układ nerwowy. Kofeina zawarta w herbacie sprawia,że nasz ogranizm pracuje na zwiększonych obrotach, co w połączeniu z lekami może spowodować zawroty głowy, biegunkę, przyspieszony rytm serca oraz wzrost ciśnienia krwi. 

WARTO PAMIĘTAĆ : 
- osoby starsze, chore na serce, z nadciśnieniem tętniczym oraz jaskrą powinny ograniaczyć spożywanie mocnej herbaty zarówno zielonej, jak i czarnej 
- ze względu na dużą zawartość teiny nie jest to odpowiedni napój dla dzieci poniżej 10 roku życia

Pozostaje pytanie, czy warto więc pić zieloną herbatę?
Oczywiście, ale z umiarem. Wystarczą dwie filiżanki dziennie, aby zobaczyć efekty. Warto również rozejrzeć się w sklepie i poszukać herbaty bez zawartości teiny - wtedy może ją pić każdy :) 

8 komentarzy:

 1. Bardzo lubię senchę. Kiedyś piłam ją w stanowczo zbyt dużych ilościach, do momentu, aż zorientowałam się, że arytmia, która się nagle u mnie pojawiła, może mieć związek z tymi kilkoma kubkami zielonej herbaty codziennie wypijanymi. Odstawiłam ją i wróciłam do tradycyjnego expresso i arytmia zniknęła. Jak widać zielona herbata to nie samo dobro i trzeba o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) Najważniejsze to pić ją z umiarem i dowiedzieć się o ewentualnych przeciwskazaniach. Cieszę się, że udało Ci się pozbyć arytmii, dobrze, że była spowodowana tylko jednym czynnikiem. Pozdrawiam, również smakosz kawy :)

   Usuń
 2. Nie piję, nie lubię, jakoś mi nie smakuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście każdy ma swoje smaki :) Jeśli chodzi o zieloną herbatę to obecnie na rynku możemy znaleźć dużo połączeń np. z owocami pigwy, malinami, które troszkę kamuflują ten gorzkawy posmak. Może warto by spróbować :)

   Usuń
 3. A wydawałoby się, że to samo zdrowie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie moja mama tak twierdziła, dlatego postanowiłam bardziej zainteresować się tematem :)

   Usuń
 4. Dobrze ze trafiłam Na ten post... ;)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz komentarz :) Postaram się odwdzięczyć tym samym!

Copyright © 2016 COSMETIC INNOCENT , Blogger